Január elseje parancsolt ünnep, Szűz Mária Istenanyaságának ünnepe. Emellett a béke világnapja is. Az esti szentmisére igen sokan eljöttek, hogy a Jóisten áldását kérjék a kezdődő új esztendőre. Az ünnepélyes külsőségek is ezt a célt szolgálták. Sokan járultak szentáldozáshoz. A prédikáció során plébános atya felolvasta Marton Zsolt váci püspök atya körlevelét a békéről. Külön könyörgések is elhangzottak erre a szándékra. A körlevelet közölte a Hírlevél idei első száma is. Ugyancsak megjelentek benne a legfontosabb statisztikai adatok is, valamint a Rózsafüzér társulat beszámolója is helyet kapott benne.
„Kedves Testvérek!
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia fájdalmasan állapította meg legutóbbi ülésén, hogy a szomszédunkban és a világ más tájain dúló háborúknak politikai és tárgyalásos eszközökkel eddig nem lehetett véget vetni. Ezért a hívektől fokozott figyelmet és elsősorban imát kérünk püspök társaimmal együtt annak kieszközlésére, hogy – elsősorban Ukrajnában, de a világ máspontjain is – megvalósulhasson a béke.
A béke közös kincsünk, amely abból a tudatból fakad, hogy valamennyien Isten gyermekei vagyunk és egymást úgy kell szeretnünk, mint testvéreket. A béke azonban nem ingyenes ajándék, tennünk kell azért, hogy megvalósuljon! A békét mindannyian elsősorban a saját szívünkben tudjuk megteremteni, ez állandó megtérésünk egyik kiemelt szándéka lehet. Fogadjuk el egymást hibáinkkal és tévedéseinkkel együtt és fogadjuk el békével azokat a helyzeteket is, amelyeket a Mennyei Atya számunkra készített, és amelyek néha nehézségeket jelentenek. Tegyünk a békéért családunkban, munkahelyünkön, plébániai közösségünkben és a tágabb környezetünkben.
Mindenkit buzdítok, hogy imával, jótettekkel, böjttel csatlakozzon közös szándékunkhoz: legyen béke Ukrajnában és az egész világon! Erre a szándékra hangzik ma el a hívek könyörgése, erre a szándékra ajánlják fel az atyák a mai szentmisét. Kérem mindannyiótokat, hogy amíg a szomszédos országot háború sújtja, tartsatok ki a békéért való imádságban, és amikor csak tehetitek a közös imaórákon, igeliturgiákon, szentmiséken és személyes imádságaitokban is legyen jelen ez a szándék.
Kérjük a béke ajándékát magunk és a világ számára – nemcsak január elsején!
Marton Zsolt, váci püspök”
Amint arról már az előző év végén szó esett, elhunyt XVI. Benedek emeritus pápa. Temetése január 05-én, csütörtökön történt, a római Szent Péter téren, óriási nyilvánosság előtt. Mindamellett, hogy a helyszín tömve volt, a média a nézők millióihoz közvetítette a gyászszertartást, amely méltóságos volt, felemelő, mégis közvetlen. Az egyházi és világi méltóságok százai vettek részt a szertartáson, amelyet Ferenc pápa vezetett. A búcsúbeszéd Jézusnak a kereszten elhangzott utolsó szavaihoz fűződött: „Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet.” A regnáló pápa a maga közvetlen, szívhez szóló és érthető stílusában méltatta az elhunyt elődöt és ajánlotta őt az Úr végtelen irgalmába.
A római eseményeket időben megelőzve a helyi templomban gyászmisét mutatott be Berta László plébános a megjelent hívők jelenlétében. Valamennyien az elhunyt lelki üdvéért imádkoztunk. A homília a pápával készült utolsó nagy interjúhoz kapcsolódott, amelynek vezérgondolata XVI. Benedek püspöki jelmondata volt: „Az igazság munkatársa”.
Január 6-án ünnepeltük Vízkeresztet, Urunk megjelenését (parancsolt ünnep). Az esti szentmisén szokatlanul sokan voltak. A mise elején került sor a vízszentelés szertartására; a megszentelt vízzel plébános atya meghintette a jelenlévőket.
Vízkeresztet követően szokás a lakások szentelése, ami régi és szép szokás. A ház/lakásszentelésnél a pap a megfelelő imádságok kíséretében szenteltvízzel hinti meg lakásunkat, és kéri az Úr oltalmát a lakásra illetve az abban lakókra. A lakásszenteléskor a pap az ajtófélfára szokta írni az évszámot és három betűt, mely most, 2023-ban az alábbi módon néz ki: 20†C†M†B†23 A három betű jelentése: Christus Mansionem Benedicat, azaz Krisztus áldja meg e hajlékot. Amennyiben a CMB helyett GMB-t írunk az ajtófélfára, akkor azzal azt kérjük, hogy a három Szent Király közbenjárására áldja meg Krisztus az adott hajlékot.
Házszentelésre január 7-8. és 14-15-én, szombat-vasárnap délután került sor. A vasúton innen lakók (déli városrész,) 7-8 – án, a vasúton túl lakók (északi városrész) pedig 14-15- én kérhették a lakásuk/házuk megszentelését.
Január 8-án ünnepeltük Krisztus Urunk megkeresztelkedését. A homília a saját keresztségünkről, az abban kapott küldetésünkről (papi – prófétai – királyi) szólt. Viszonylag sokan megjelentünk a szentmisén. Ebben valószínűleg szerepe volt a csodálatosan szép (egyáltalán nem télies) időjárásnak is.
A Hírlevél (2023. évi 2. szám) ez alkalommal (is) igen tartalmas volt. Jelentős terjedelemben foglalkozott az elhunyt XVI. Benedek pápával. Ugyanakkor tartalmazta a Karitász-csoport tavalyi évről szóló beszámolóját és jelezte a jövő heti ökumenikus imahét programját is.
Ebben az évben világszerte január 15. és 22. között rendezték meg az ökumenikus imahetet. A programsorozat bibliai mottója Izajás próféta könyvéből került kiválasztásra: „Tanuljatok meg jót cselekedni, törekedjetek igazságra!” (Iz 1,17).
Itt Pécelen Január 16-án kezdődött el az Ökumenikus imahét. Immár hagyományosan a Jézus Szíve Társasága Idősek Otthonában. Az Otthon lakói mellett szép számmal vettek részt a városból érkező testvérek, különösen egyházközségünk tagjai. Az első napon Baranka György, evangélikus lelkész úr osztotta meg velünk gondolatait Isten irgalmasságáról, amely karácsonytól kezdve velünk van és utat mutat. A második nap meghívott előadója Iványi Zoltán volt, a Metodista Egyház képviseletében. Az Úrnak célja, hogy megtanítson minket hallani és látni, okítson minket az igazságra, hogy ne legyünk részrehajlók, ne kövessünk embereket és divatokat, hanem ismerjük meg, mit tart Isten igaznak és jónak. A harmadik napon Uzonyi Barnabás, baptista lelkipásztor előadása arról szólt, hogy Isten mindenkit szeret, egyformán, elfogad olyannak, amilyenek vagyunk. Pénteken az imahét lezárásaként Berta László atya beszédében az ökumené történetéről és jelentőségéről beszélt a krisztushívők között. Jézus életének és tanításának legfontosabb öröksége az irgalmas szeretet gyakorlása. Az alkalom végén Varga Ágnes gyönyörű versben adott hálát a papokért, prédikátorokért, majd a jelenlévők Kiss Zsuzsanna kántornő vezetésével együtt énekeltek (többek közt az Ároni áldást) lezárásként pedig ünnepélyes áldásban részesülhettek a jelenlevők.
(Részlet Csokonai Annának a Hírlevél 3. számában megjelent beszámolójából)
A Hírlevél 3. számában olvashattuk dr. Lukács Ferenc tartalmas beszámolóját a Coelestis Regina Kórus (mint az egyházközségben működő egyik közösség) 2022. évi templomi szolgálatáról.
Január 21-én, szombaton volt az elsőáldozók 4. plébániai felkészítő lelki programja, melyen a szülők is részt vettek. A gyermekek felkészítését, melynek témája a szentmise liturgiája és a templom bemutatása volt, Dévai Zsuzsanna hittantanár tartotta. Míg a gyerekek a templomban voltak, a szülőkkel László atya beszélgetett.
Január 23–a Isten igéjének vasárnapja. Ebből az alkalomból kiemelt helyre helyeztük a Szentírást. A szentmise elején László atya felhívta a figyelmünket arra, adjunk hálát azért az ajándékért, hogy itt van közöttünk a Jóisten szava.
2023 nyarán Lisszabonban rendezik az Ifjúsági Világtalálkozót július 25-től augusztus 7-ig, melyre Ferenc pápa hívja a világ fiataljait. A Váci Egyházmegye 30 fiatal részvételét tudja támogatni a költségek felének átvállalásával. A világtalálkozó előtalálkozója február 4-én, Vácon kerül megrendezésre, ahová várják az egyházmegye ifjúsági közösségeit. Előadás lesz Pál Feri atyával és Süveges Gergővel. Marton Zsolt Püspök atya is ellátogat a rendezvényre.
1923 február 1-én, 100 évvel ezelőtt született Pécel vértanúja, Szabó Mária, a Jézus Szíve Társaságának tagja. Ebből az alkalomból A Hírlevél 4. számában Hetényi Varga Károlyné közöl tartalmas, részletes beszámolót az 1945. február 24-én orosz katonák által 22 éves korában Pécel és Rákoscsaba határában meggyilkolt fiatal szerzetesnő életéről és halálának körülményeiről.
Február 5. Évközi 5. vasárnap A délelőtti, 10.30-as szentmise kezdetén a Lourdes-i barlang előtt László atya megtartotta az ünnepélyes Gyertyaszentelő szertartást, megáldotta a hívek gyertyáit, majd az elsőáldozásra készülő gyermekek vezetésével körmenetben vonultunk be a templomba. A szentmise keretében László atya név szerint szólította a 35 leendő elsőáldozót, akik már tudatosan, közösen megerősítették keresztelési fogadalmukat, majd az atya keresztet rajzolva homlokukra „jelölte” meg őket. A hívek a hátsó asztalra kitett nevek közül egyet kihúzva imádkozhatnak a borítékban szereplő elsőáldozóért.
A szentmise végén került sor a Balázs áldásra.
/Megjegyzés! A mai szentmisén (is) nagyon sokan voltak! A szentáldozáshoz és a Balázs áldáshoz is hosszú sorokban járultak a hívek!!/
A Hírlevél 5. száma a Szerzetesek Világnapja (febr.2.) alkalmából sorozatot indított az egyházközség területén élő, vagy itt dolgozó szerzetesekről, testvérekről. Jelenleg a Jézus Szíve Társaságától 4 idős, az Otthonban élő testvér és 3 aktív dolgozó él az egyházközség területén, akikkel gyakrabban, vagy ritkábban találkozhatunk a templomban is. Első alkalommal Vancsó Ilona SJC testvér, az Otthont tíz éven át vezető életét, hivatásának történetét ismerhettük meg.
Ugyancsak ebben a számban olvashattuk Kurcina Teréz SJC beszámolóját az arlói egyhónapos szociális szolgálatáról.
Február 11.
II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól február 11. a Betegek Világnapja. 1858- ban ezen a napon jelent meg a Szűzanya Bernadett 14 éves francia lánynak Lourdes-ban, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A világnap célja, hogy „Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését.” Templomunkban február 11-én, szombaton az esti szentmisében vehették fel a betegek szentségét azok, akik súlyos betegek, akik műtét előtt állnak, vagy elmúltak 60 évesek, és a szentség felvételére kellőképpen felkészültek.
A Hírlevél 6. számában olvashattunk beszámolót a február 4-én, Vácott megtartott Pont Veled Ifjúsági találkozóról.
Ennek a hétnek szomorú eseménye volt a február 6-án Törökországot és Szíriát sújtó 7.8-es erősségű földrengés. A katasztrófa halálos áldozatainak száma a mai napon (febr.12.) még nem tekinthető véglegesnek, de az eddigi becslések szerint meghaladja a 33.000-t. A napi híradásokból megrázó tudósításokból értesülhettünk a tragédia következményeiről, a hivatásos és önkéntes mentőcsapatok emberfeletti munkájáról. Megható volt látni a minden egyes kimentett életet, de a legmegrázóbb annak az újszülött kislánynak a története volt, akit az édesanyja a romok alatt szült meg. Az édesanya meghalt, de a kislányt pár óra után sikerült kimenteni, aki hála Istennek azóta egészséges. A HUNOR mentőcsapatban dolgozott egyházközségünk tagja Dr. Csábi András, aki társaival együtt egy héten keresztül Antakya-ban (az egykori bibliai Antochia) „embertelen erőfeszítéssel pokoli körülmények között” igyekeztek minél több emberéletet megmenteni. A Hunor mentőcsapat tagjai, az alsó képen balra Dr.Csábi András
Február 18-án, szombaton pár év kihagyás után újra megrendezésre került a Szent Erzsébet iskolában az egyházközség Farsangi bálja, melyen közel 100 fő vett részt. A bál nyitásaként László atya és Almási Zsuzsanna, az iskola igazgatója köszöntötte a vendégeket, majd a Péceli Női Kar (melyben egyházközségünk több dalos kedvű hölgy tagja is énekel) adott elő néhány, az alkalomhoz illő vidám dalt.
A hangulat fokozásaként Pintér András tanár úr és felesége szilágysági táncokat mutattak be.
Az este során a talp-alá valót a 30 éves Jánoki Márió szolgáltatta. Márió vakon született fiatalember, aki zenei tehetségét korán felismerve zongora szakon folytatta tanulmányait, s számos hazai és nemzetközi versenyen ér el sikereket. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy zenéjének az este során is nagy sikere volt, hiszen a táncparkett szinte állandóan „foglalt” volt. A vacsora elfogyasztása után éjfélig tartott a jó hangulatú mulatság. Nem maradhatott el a tombola sem, melyen többeknek többször is ki kellett menniük, hogy átvegyék nyereményüket. A fődíjat, egy Sacher tortát a Jászberényi házaspár nyerte meg.
Az est háziasszonya, főszervezője, szakácsnője, mindenese Óváriné Rózsika volt, de többen részt vettek az előkészületekben, a termek be– és visszarendezésében, szállításban, az iskola dolgozói a takarításban, mosogatásban. Köszönjük mindenkinek a segítséget és a közreműködést, bízunk benne, hogy jövőre hasonló jó hangulatú bál keretében búcsúztathatjuk a telet!
Február 19. Farsangvasárnap
A Hírlevél 7. számában Csokonai Ágnes tollából visszatekintést olvashattunk a korábbi évek egyházközségi farsangi báljairól. Az újság foglalkozik a Nagyböjt jelképeivel (hamvazás, a 40 napos böjt, a liturgia színei), valamint a Keresztúti ájtatosság jelentőségéről.
Február 22. Hamvazószerda
A hamvak megáldása után került sor a jelenlévők hamvazkodására.
„Tegyünk félre mostan minden földi dolgot” Megkezdődött a 40 napos nagyböjti időszak, melynek mottójául a görög katolikus szertartásból vett fenti gondolatot választotta László atya. Az apszis freskóját ismét eltakarja a lila színű drapéria, központi helyre került Jézus kínszenvedését jelképező töviskoszorú. A reggeli 8.30.-as iskolai szentmisén a Szent Erzsébet iskola tanulóin kívül az egyházközség tagjai közül is sokan vettek részt. A templom teljesen megtelt a hívekkel és a tanulókkal.
A Nagyböjtben a pénteki és a vasárnapi esti szentmise előtt ¼ 6-kor Keresztúti ájtatosság.
Február 25. szombat
Immár második alkalommal került sor a Szabó Marika tiszteletére szervezett emlékfutásra. A róla elnevezendő közterület elején, a Rákos patak partján gyűlt össze a mintegy 30 fős lelkes csoport. A főszervezők, Kurczina Teréz SJC, Görbe Péter és Ildikó forró teával, energiaszeletekkel várták a kissé csípős, szeles időben a résztvevőket. Indulás előtt Teréz tartott egy rövid ismertetőt az esemény miértjéről, majd 14 órakor, a bemelegítés után vágott neki a mezőny a mintegy 5 km-es távnak, ki futva, ki kerékpárral. Mindenki szerencsésen célba ért, ki fáradtan, ki fáradtabban, de jó hangulatban, majd mindenki kapott a futás emlékére egy, az útvonal térképével díszített bögrét. A szervezők terve szerint hagyománnyá váló emlékfutáson való részvételre jövőre még többen kapnak kedvet.
Február 26. Nagyböjt első vasárnapja
A mai 10.30-as szentmisén az egyházi iskolák javára volt gyűjtés. A szentmise végén hamvazkodtak azok a hívek, akiknek hamvazószerdán erre nem volt lehetőségük.
A szentmise után két gyermek részesült a keresztség szentségében.
A Hírlevél 8. számában László atya a bűnbánatunk kifejezéseként vagy épp felszításaként a nagyböjti időben a Zsoltárok könyvének hét bűnbánati zsoltára közül erre a hétre a 6. és a 31. zsoltárt ajánlja figyelmünkbe.
Kocsis Fülöp görög-katolikus metropolita a helyes böjtről elmélkedik, a köztünk élő szerzetesek rovatban pedig a 96 éves Kelemen Irma SJC testvér életútját ismerhetjük meg.
A karitászcsoport egy hajdúsági kisfalu lakói számára gyermekruhát, fiatal felnőtteknek való ruhát, tápszert, pelenkát, babakellékeket, babakocsit gyűjt február 25-én, 26-án és március 4-én, 5-én a hittanteremben a misék idejében.
Március 5. Nagyböjt második vasárnapja
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevélben kérte a híveket, hogy a Húsvétra készülve tartós élelmiszerekkel segítség a rászorulókat. A körlevélben foglaltaknak megfelelően, a Karitász Csoport tartós élelmiszert gyűjt a helyi rászorulók számára márc. 11-től 19-ig. Adományaikat a hívek a templom előcsarnokába kitett gyűjtőládába helyezhetik el.
A délelőtti szentmise után egy újabb kisgyermek részesült a keresztség szentségében.
A Hírlevél 9. számában László atya a 37. (harmadik) bűnbánati zsoltárt ajánlja heti elmélkedésre.
A böjtről, mint a jóra való törekvés eszközéről olvashattunk gondolatokat, Dr. Lukács Ferenc pedig a február 25-i, Szabó Marika emlékfutásról számolt be ebben a számban.
Március 12. Nagyböjt harmadik vasárnapja
A délelőtti szentmise után Váradi Anna 3 gyermekes írónő ajánlotta a hívek figyelmébe két könyvét. Az „Idővándor” sorozatban eddig megjelent „Honfoglalás” (Böjte Csaba ajánlásával) és „Török idők” (Pécsi Rita) ajánlásával) c. művei a mai generáció nyelvén viszi vissza a múltba az olvasókat. Az írónő a könyvek bevételét a Dévai Szent Ferenc Alapítvány támogatására ajánlotta fel.
Március 14-én a zsoltáros lányok és a ministránsok kirándulni voltak a Fővárosi Nagycirkuszban. Az alkalmat az adta, hogy az idén huszonkilencedik országos turnéjára készülő Magyar Nemzeti Cirkusztársulat országos turnéra indul, melynek az első állomása a Pólus Center parkolójában felállított hatalmas, fűtött sátor volt. A több mint kétórás, Szenzáció című előadás kosztümös főpróbájára hátrányos helyzetű családokat és ukrán menekült gyermekeket hívtak meg. A műsor teljes bevételét az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítványnak ajánlotta fel a Richter család. Az előadást kifejezetten az egyházi és a karitatív szervezetek gyermekközösségeinek kínálták fel, így jutott el hozzánk is a lehetőség László atya közvetítésével.
Március 17-én, pénteken az idei ökumenikus nagyböjti előkészület megnyitásaként Berta László plébános úr tartotta a szentmisét a Jézus Szíve Társasága Idősek Otthonában, és ez alkalommal szolgáltatta ki az idősek részére a betegek szentségét, melyre az elmúlt hónapok megbetegedései miatt csak most nyílt alkalom. A szentmisén nem csak a római katolikus, hanem a görög katolikus, és protestáns lakók is részt vettek. Mivel a fekvő betegek nem tudtak részt venni a szentmisén, ezért a szentmise után László atya a betegek szentségét az ő részükre is kiszolgáltatta.
A Menetelés az életért és a Péceli Imádság Háza imaközösség szervezésében március 18-án, szombaton GyógyítŐ lelki nap volt a hittan teremben, 12.00-20.00.óra között.
Március 19. Nagyböjt negyedik vasárnapja
A Hírlevél 11. számában A jótékony szeretet hídja Péceltől Egyekig címmel beszámolót olvashattunk a karitász csoport adománygyűjtésének eredményéről. A helyi karitász felhívására február 25-26-án és március 4-5-én nagy mennyiségű felajánlás gyűlt össze: babakocsik, pelenka, játékok, lábbelik, gyermek és felnőtt ruhák, egyéb használati tárgyak egyaránt. A gondosan összehajtogatott, becsomagolt és rendszerezett adományok a karitász csoport vezetőjének, Görbéné T. Ildikó szervezésével jutottak el az egyeki Szent József Plébánia karitász csoportjához.
Március 23-24-25. A nagyböjti lelkigyakorlat 3 napja. Az első napon, csütörtökön Mendén, pénteken és szombaton Pécelen voltak a szentbeszédek. Mendére Pécelről sokan „zarándokoltak” át autóval, s akiknek erre nem volt lehetősége, azok is eljuthattak a szabad helyek igénybevételével. A péceli szentmisén is sok mendei testvérünk vett részt. Mindhárom nap délután 5 órától volt gyóntatás, 6 órakor szentmise, amely alatt és után szintén volt gyónási lehetőség. A lelkigyakorlatot Lukács Gábor Imre OPræm, a gödöllői Premontrei Iskolaközpont igazgatóhelyettese tartotta. Mivel a lelkigyakorlat ideje (s nem mellesleg templomunk védőszentje Magyarok Nagyasszonya) Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepére esett, ezért a szentbeszédek is a Boldogságos Szűzanya személyéhez kapcsolódtak.
Március 26. Nagyböjt ötödik vasárnapja
„Fekete vasárnap” (amely 1964 óta „belilult”). A gyász jeleként a templomokban a feszületeket lepellel takarják el, így templomunkban is. A mai szentmisék a nyári időszámításra történő átállás miatt egy órával korábban kezdődtek. Ez az óraátállítás talán az utolsó, mivel a jövőben megszűnik a külön nyári és téli időszámítás.
A mai vasárnap a Szentföld javára volt gyűjtés.
A Hírlevél mai számában a 129. (hatodik bűnbánati) zsoltár „A mélységből kiáltok, Uram, hozzád,…”, és a 142. (hetedik bűnbánati) zsoltár „Hallgasd meg, Uram, imádságomat…” elmélkedésével készülhetünk a nagyböjt utolsó hetében húsvét ünnepére. Kollmann Andrea hitoktató beszámol az iskolai hittanosok nagyböjti készületeiről, Vancsó Ilona SJC folytatja beszámolóját az idősek otthonában folyó nagyböjti imaórákról, valamint olvashatunk Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepéről.
Április 2. Virágvasárnap
A délelőtti (10.30.) szentmise előtt 10:10-től ráhangoló zenés áhítat volt, melynek során barokk szerzők műveiből hangzottak el részletek Lökösházi Mária és Székács Barbara előadásában.
A zenei előadás után a Lourdes-i barlang előtt az ünnepélyes barkaszentelést követően körmenetben vonultak a hívek a templomba. A virágvasárnapi Máté passiót az énekkar vendég énekesekkel kiegészülve adta elő.
„A hét bűnbánati zsoltár után a Nagyhétre a 21. zsoltárt ajánlja az Egyház imádkozásra, amit a Szenvedő Megváltó zsoltáraként tartunk számon, hisz az evangéliumok tanúsága szerint Jézus ezt imádkozta a kereszten. Máté és Márk passiójából tudjuk, hogy Jézus héberül így kiált: Éli, Éli, lamma szabaktani?/ Eloi, Eloi, lamma szabaktáni?, ami magyarul annyit jelent: Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?. Érdekes, hogy a kereszt körül állók hirtelen arra gondolnak, Illést hívja, hisz a messiásvárásnak része volt, hogy a tüzes szekéren elragadtatott Illésnek kell előbb megjelenni a messiási uralom beállta előtt. Jézus azonban „csak” imádkozik. Mégpedig héberül, a Szentírás szavaival. Csupán ezt az egy sort hallva tőle, könnyen arra gondolhatunk, hogy sorsközösséget vállalva velünk, a Fiú is megtapasztalta a teljes elhagyatottságot, hogy végül is a kereszten törés állt be abban a zavartalan kapcsolatban, ami Közte és az Atya közt van. Ez azonban nem így van. Jézus nem az Atyának szemrehányást téve kiált fel fájdalmában, hanem elkezdi imádkozni a 21. zsoltárt, azonban ereje már annyira fogytán van, hogy csak az első sort tudja fennhangon mondani, de lélekben folytatja. Végig olvasva a zsoltárt pedig azt látjuk, hogy ez a pár szó Jézus ajkán pontosan az Atyába vetett bizalom kifejezése, ami a zsoltár egészében megfogalmazódik. Azért is volt fontos, hogy halljuk eme zsoltár első sorát Jézus ajkán, mert ezzel jelzi, hogy mindaz, ami abban foglaltatik Őróla szól és most beteljesedik, tehát ez a felkiáltás végül is annak kinyilvánítása, hogy Ő a megígért messiás. Teszi ezt persze oly módon, hogy csak az hallja meg, akinek füle van. Segítsen bennünket ennek a zsoltárnak átimádkozása abban, hogy lélekben tudjunk azonosulni a kereszten értünk szenvedő Urunkkal!
Fentiek László atya gondolatai a Hírlevél mai számában.
Folytatódik a Szent Erzsébet Iskola tanulóinak vallomása a Nagyböjttel kapcsolatban, valamint azt is megtudhatjuk, hogy „Mit csinálnak a harangok Rómában?”
Április 3-8. Nagyhét
Április 4. kedd
A Feltámadás ünnepére való lelki ráhangolódás első állomása ezen a napon az Olajfa közösség által szervezett, az este 7 órakor kezdődő, immár hagyományos Családi keresztút volt. A templomkertben az egyes stációknál családok mondtak elmélkedést kezükben égő fáklyával. Az énekeket a gitáros énekkar vezette.
Április 6. Nagycsütörtök
Az Utolsó Vacsorára történő emlékezés szertartása este 7 órakor kezdődött. A szentmisében Jézus példájára sor került a lábmosás szertartására, melyben Jézus a szolgáló szeretetre hívja fel a hívők figyelmét. A szentmise végén az Oltáriszentség az oldalsó kápolnában került elhelyezésre, majd a megdöbbentő erejű oltárfosztás zárta a szertartást. Az Oltáriszentség előtt 9 óráig lehetett egyéni szentségimádást végezni.
Április 7. Nagypéntek
Jézus kereszthalálának időpontjában délután 3 órakor a Rózsafüzér társulat vezette a Keresztút szertartását. A stációknál a társulat egy-egy tagja tartott elmélkedést.
A Jézus kereszthalálára történő emlékezés szertartása, régebbi nevén a „csonka mise” este 7 órakor kezdődött. Megrendítő pillanata ennek a napnak, amikor a néma csendben bevonuló asszisztencia a gyász jeleként arcra/térdre borul a díszeitől megfosztott szentély előtt. A kórus Szent János evangéliuma szerint Passiót énekelte. Jézus szerepét, nem először és nagyon szépen László atya énekelte. A szertartás végén ezen a napon is 9 óráig lehetett egyéni szentségimádást végezni az Oltáriszentség előtt a kápolnában.
Április 8. Nagyszombat
Reggel 9 órától délután 5 óráig Szentsír látogatási alkalom a feliratkozás sorrendjében. 10 órától 11-ig az elsőáldozók tartottak vezetett szentségimádást a Szentsír előtt.
A feltámadási szertartás este 8 órakor kezdődött. Az esős idő miatt a tűzszentelés a templom előcsarnokában történt. A Glóriára megszólalt az orgona, megszólaltak a harangok és a csengők, s a szentélyt a Nagyböjt ideje alatt eltakaró lila függöny szétnyílik, s újra feltárult az oltárkép. A feltámadási körmenet az eső miatt elmaradt, plébános atya az Oltáriszentséggel a templomban körbemenvén osztott áldást a híveknek, majd a templom ajtajában megáldotta a várost is.
Április 9. Húsvét vasárnap
A délelőtti szentmisén, mint az előző három napon, teljesen megtelt a templom a hívekkel. Az ünnep során a szertartásokon mindvégig nagyon sok ministráns szolgált fegyelmezetten és szépen az oltár körül. Az énekkar énekeivel tette széppé és ünnepélyessé az Egyház legnagyobb ünnepét. A szentmise végén László atya megköszönte mindazok munkáját „akik fáradoztak azon, hogy méltó módon ünnepelhessük meg a Húsvétot: sekrestyésnek, templom takarítóknak, díszítőknek, passióénekeseknek, kórusnak, kántornak, felolvasóknak, ministránsoknak, lábmosásban résztvevőknek, virrasztóknak, előimádkozóknak, körmenetben szolgálatot teljesítőknek, és mindazoknak, akik bármi nemű munkával, szolgálattal, anyagi támogatással, részvétellel, imádsággal hozzájárultak ünnepünkhöz.”, majd ételszentelésre került sor.
Április 16. Húsvét 2. vasárnapja, Fehér vasárnap
A mai az „Isteni irgalmasság” vasárnapja, egyben XXIII. Szt. János pápa és II. Szt. János Pál pápa szentté avatásának is az ünnepe.
Szent Fausztina, a lengyel Helena Kowalska látomásában találkozott a szenvedő Krisztussal, aminek hatására 1925. augusztus 1-jén belépett a varsói az irgalmasság anyjáról nevezett rendbe. Jézussal való beszédeit naplóban rögzítette. Részlet a naplóból, Jézus kéri Fausztinát: „Azt kívánom, hogy a képet (…) húsvét után az első vasárnap ünnepélyesen áldják meg. Ez a vasárnap legyen az Irgalmasság ünnepe. (..) Kívánom, hogy az Irgalmasság ünnepe menedék és menekvés legyen minden lélek, főleg a szegény bűnösök részére. Ezen a napon megnyílik irgalmam mélysége, (…) Az a lélek, aki gyónáshoz és szentáldozáshoz járul teljes bűnbocsánatot nyer, és mentesül a büntetés alól.”
Szent XXIII. János pápa és Szent II. János Pál pápa Szentté avatására 2014. április 27-én, az Isteni irgalmasság vasárnapján került sor. A két pápa közös szentté avatásáról szóló hivatalos döntést Ferenc pápa 2013. július 5-én hozta, amikor aláírta a dekrétumot, mely igazolja a II. János Pál pápa közbenjárásával történt második csodát és kérte, hogy a bíborosok és püspökök járuljanak hozzá XXIII. János „pro gratia” szentté avatásához.
A kettős kanonizációt húsvét második vasárnapján, az Isteni irgalmasság ünnepén tartották. Az ünnepélyes szentmisén Ferenc pápával koncelebrált XVI. Benedek nyugalmazott pápa, körülbelül százötven bíboros és ezer püspök. A szertartáson nyolcszázezer zarándok vett részt és több mint száz állami delegáció volt jelen uralkodók, állam- és kormányfők tucatjaival.
Április 19. –én a Szent Erzsébet iskola legkisebb kórusa a Jézus Szíve otthonban kis műsorral teremtett farsangi hangulatot az idősek számára. A korábbi járvány okozta zárlat miatt Húsvét után került sor a fellépésre.
Április 28-30. között Ferenc pápa második alkalommal látogatott Magyarországra.
A látogatás jelmondata és logója:
A pápalátogatás részletes programja:
Április 28.
10.00: Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
Hivatalos fogadtatás
Sándor-palota és Kármelita Kolostor
11.00: Ünnepélyes fogadtatás a Sándor-palota előtti téren (Szent György tér)
11.30: Udvariassági látogatás a köztársasági elnöknél a Sándor-palotában
11:55: Találkozás a miniszterelnökkel
12.20: Találkozás az állami hatóságok, társadalmi élet és a diplomáciai testület képviselőivel a Kármelita Kolostor épületében
17.00: Szent István-bazilika
Találkozás a püspökökkel, papokkal, diakónusokkal, szerzetesekkel, papnövendékekkel és lelkipásztori munkatársakkal
Április 29.
08.45: Magánlátogatás a Boldog Batthyány-Strattmann László Otthonban
10.15: Árpád-házi Szent Erzsébet-templom
Találkozás szegényekkel és menekültekkel
11.30: Istenszülő oltalma-templom
Látogatás a görögkatolikus közösségnél
16.30: Papp László Budapest Sportaréna
Találkozás a fiatalokkal
18.00: Apostoli Nunciatúra
Magántalálkozó a Jézus Társasága tagjaival
Április 30.
09.30: Kossuth tér
Szentmise, Regina Caeli imádság
16.00: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar
Találkozás az egyetemi és kulturális élet képviselőivel
17.30: Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
Hivatalos búcsúztatás
A Húsvét utáni szentmiséken Ferenc pápa látogatására készülve a Püspökkari Konferencia kérésére imádkoztuk az alábbi imát:
Mennyei Atyánk, gondviselő Istenünk!
Köszönjük, hogy Te kísértél minket történelmünk során. Vétkeinket megvallva kérjük, hogy egyre jobban megismerjük Fiadat, Jézus Krisztust!
Ő a mi biztos jövőnk. Azért jött, hogy életünk legyen békében és önzetlen szeretetben.
Bizalommal kérjük, hogy Nagyasszonyunk, a Boldogságos Szűz Mária, valamint a magyar szentek és boldogok közbenjárására Szentatyánk, Ferenc pápa közelgő látogatása legyen kegyelem és erő forrása, hogy hitünkben növekedve egymással és a többi nemzettel békességben éljünk, reménnyel építsük földi hazánkat, és parancsaidat teljesítve eljussunk az örök hazába.
Ámen.
Április 30. Húsvét 4. vasárnapja
Papi hivatások világnapja, (a köztudatban régebbi nevén „Jó pásztor vasárnap”) amelyet Szent VI. Pál pápa 1964-ben, a II. Vatikáni Zsinat idején vezetett be. A mai szentmisékben Ferenc pápa körlevelét olvasta fel az Egyház. A mai vasárnap a hivatásokért való imádkozás hatvanadik világnapja, melynek a Szentatya „Hivatás: kegyelem és küldetés” gondolatot választotta mottójául.
A mai vasárnapon tartottuk a „Búzaszentelést” is. A határ, a búza- és gabonaföldek megáldása a latin szertartásban IV. 25: Szent Márk napján szokott történni. Az eredetileg húsvéti időben tartott bűnbánati-áldáskérő körmenetet a természeti csapások elhárítására ajánlották fel. A körmenet a plébániatemplomból indult a határba, közben a Mindenszentek litániáját énekelték, megfelelő helyre érve a celebráns megáldotta a mezőt, és visszatértek a templomba. A körmenet 1948 után háttérbe szorult, és jelenleg már csupán néhány É-magyarországi faluban él. A II. Vatikáni zsinat utáni törvények szerint a búzaszentelést és a korábban hozzákapcsolódó körmenetet a templomban végzik, ahol a pap a mezőről hozott v. erre az alkalomra csíráztatott búzát áld meg. (Idézet a Hírlevél aktuális számából). E sorok írójának kisministráns korában még volt szerencséje részt venni a hagyományos búzaszentelésen, melynek során a litániát énekelve körmenetben vonultunk a temető melletti búzatáblához, és ott történt meg a szentelési szertartás.
Templomunkban 1951. óta hagyományosan április 30-án este tartjuk a”Mária szerenádot”. Május a Szűzanya hónapja, ezért az azt megelőző estén sok szép Mária énekünkkel, imáinkkal köszöntjük Égi édesanyánkat. Az utóbbi néhány évben mintha csökkent volna az érdeklődés, és sajnos egyre kevesebben vettek részt ezen a szép alkalmon, ezért ebben az évben kiemelten hívtuk a híveket a hirdetésekben, plakáttal erre az alkalomra. Talán ennek köszönhetően mintha az idén többen kapcsolódtak be ebbe a szép áhítatba.
„Máriát dicsérni hívek jöjjetek” Mária Szerenád Április 30-án, vasárnap az esti szentmise után,
18.45-kor.
Ebben az évben is szerenáddal köszöntjük Szűz Máriát, Égi Édesanyánkat, templomunk védőszentjét. Kérjük a kedves híveket, hogy minél nagyobb létszámban vegyünk részt ezen, az országban talán egyedülálló, de templomunkban sok évtizedes múltra visszatekintő áhítaton. Dicsérjük, áldjuk, kérjük Patrónánkat egyházközségünkért, hazánkért és a békéért, szép Mária énekeinkkel, imáinkkal.
Május a Szűzanya hónapja, templomunkban Lorettói litániát végzünk hétfőn, szerdán a reggeli szentmisék után mondva, csütörtök reggel a Rózsafüzér Társulat imaórájának keretében, péntek-vasárnap az esti szentmisék után énekelve.
A Hírlevél e heti számában László atya többrészes sorozatot indított az új Misekönyv bemutatására. Valójában nem egy új misekönyvről, hanem a meglévő Római Misekönyv új, átdolgozott kiadásáról van szó. A Váci Egyházmegyében Pünkösd ünnepétől lehet és kötelező a szentmiséket az új Misekönyvből bemutatni.
Május 20. Szombat
A mai napon a 10:30-as szentmise keretében járultak az első szentáldozáshoz az elsőáldozók. Az Oltáriszentség vételére László atya, valamint Kolmann Andrea és Siposné Kádár Monika készítette fel a gyermekeket.
Május 27. szombat
Pünkösd vasárnapját megelőző szombaton tartják a Csíksomlyói búcsút. Ebben az évben is többszázezren vettek részt a ”Nyeregben” megtartott ünnepi szentmisén. Pécelről is többen „elzarándokoltak” a kegyhelyre. Voltak, akik autóval, s voltak, akik az erre az ünnepre indított zarándokvonattal tették meg a 700 km-es utat. Felemelő érzés volt a hatalmas tömeggel együtt imádkozva, énekelve részt venni a szentmisén.
Álljon itt két részlet a Hírlevélben megjelent beszámolókból:
„A prédikáció, az egész légkör, ami ott körülvett minket a Nyeregben leírhatatlan, ezt tényleg meg kell tapasztalni, át kell élni. Egy igazi Áldás! Órákon át egy csúnya fekete esőfelhő volt felettünk, egy eső csepp nem esett belőle, kegyelmes volt hozzánk az Úr…….. Hálás vagyok, hogy ott lehettem, hálás vagyok, hogy ezt együtt éltük meg és már most tudom/ tudjuk, hogy jövőre is ott szeretnénk lenni.”
„Az a tömeg nagysága, nem is olyan rémisztő, az a hosszú fárasztó út, nem is olyan hosszú, a szeretet, na, az kiterjedt mindenkire. Csak azt éreztem, hogy mindenki a hátizsákját tele pakolta (a kolbászos szendvicsek mellé) sok-sok szeretettel, amit mindenki szívesen osztogatott. Mivel mindenki elosztogatta a szeretetét, amit oda hozott, ezért cserébe mindenki nagy kegyelemmel térhetett haza. Persze a mise után a lefelé vezető úton kikérdezésre kerültek az elhangzottak, hogy mik voltak az életünk fontosabb gyümölcsei. Még jó, hogy sokan voltunk és mindenki emlékezett egy pár gyümölcsre, amik a következők: Bölcsesség, Megbecsülés, Türelem, Tudatosság, Emberség, Testvériség, Béke, Család, Nemzet és végül Egyház. Erős hatással volt rám a misén elhangzottak közül még Marin Luther King idézete, miszerint „Ha nem lehetsz fenyő a hegygerincen, légy bokor a völgyben, de légy a legjobb kis bokor a kis patak partján” „Ha nem lehettek nap, legyetek kis csillagok/ Nem a méretetek tesz, győztessé, vagy vesztessé. A Csíksomlyói Búcsúból elhozott kegyelemből táplálkozva, szeretnék erős gyökerekkel kapaszkodni kis bokorként, kis csillagként világítani a családomnak, barátaimnak és a péceli közösségnek.”
Május 31. szerda
Ezen a napon volt az utolsó májusi ájtatosság, este 7 ó-kor szentmisét mutattunk be Boldogságos Szűz Mária, a Szép Szeretet Anyja tiszteletére, majd azt követően ünnepélyes litániát végeztünk.
Június 4. vasárnap, Szentháromság vasárnapja
„Fölment a mennybe, ott ül az Atyának jobbján” címmel az ünnep alkalmából László atya templomunk Szentháromság-ábrázolásáról, és a különböző ábrázolásokról közöl cikket a Hírlevél e heti számában. Júniusban a Jézus Szíve litániát imádkozzuk hétfő-szerda a reggeli szentmisék után, csütörtök reggel a Rózsafüzér Társulat imaórájának keretében, péntek-vasárnap az esti szentmisék előtt negyed órával.
Június 11. vasárnap Úrnapja
A délelőtti szentmise után tartottuk az Úrnapi körmenetet a hagyományoknak megfelelően a Szent Imre körúton. Szimbolikusan kifejezi ez keresztény küldetésünket, hogy az Úrban való örömünket vigyük ki a világba. Vasárnap reggel 6 órától szorgos kezek készítették, díszítették az oltárokat. A körmeneten sokan vettek részt, a korábbiakhoz hasonlóan a Szent Imre oltárt megkerülve menet eleje és a vége egymás mellett haladt.
Június 16-án, pénteken ünnepelte a Jézus Szíve Társasága a péceli Idősek Otthonának 30. születésnapját és az Otthon épülete felszentelésének 85. évfordulóját. Az ünnepi szentmisét dr. Varga Lajos püspök atya mutatta be, közreműködött a templom Coelestis Regina Kórusa Kiss Zsuzsanna karnagy vezetésével, Ács Dávid orgonaművész kíséretével.
A szentmise után a Jézus Szíve Társasága testvéreinek eskümegújítása következett, a testvérek ezt hagyományosan Jézus Szíve ünnepén szokták megtenni.
Június 18. vasárnap, Jézus szíve ünnepe
Ezen a vasárnapon tartottuk az Egyházközség fogadalmi ünnepét Jézus Szentséges Szíve tiszteletére. A szentmise után ünnepélyes körmenetben vonultunk a templomkertben lévő Jézus Szíve szoborhoz a fogadalom megújítására. Ezután került sor a 10,20,25,30,40,50,55,60 éve házasságot kötött jubiláns házaspárok megáldására és a hálaadásra, majd nyárindító egyházközségi családi napot tartottunk a templomkertben. Ezen beszámolókat hallhattunk Csokonay Anna és Ági római zarándoklatáról, valamint a csíksomlyói búcsún résztvevőktől az ő lelki élményeikről. Közben a gyermekeknek játékokra, s többek között arcfestésre volt lehetőségük, számukra meglepetésül László atya vatta-cukrot készített. Ezután elfogyasztottuk sekrestyésünk, Óvári Rózsika által elkészített ebédet, melyhez a hívek süteményekkel és innivalókkal járultak hozzá.
„Köszönet az elmúlt közös évekért
55 esztendő közösen hajózva az élet tengerén igen hosszú idő. Ha visszagondolok (gondolunk) a házasságkötésünk napjára, a gyermekünk születésére, unokáink jövetelére, eszünkbe sem jut a rossz, ami a mi életünket sem kerülte el. Ha volt is rossz az életünkben, az idő megszépítette azt. Nem tudom elégszer megköszönni, a hálámat kifejezni a Jóistennek azért a sok jóért, a szeretetéért, mellyel megajándékozta életünket. Köszönöm a szeretteimet, a sok jó embert, akik körülvesznek szeretetükkel…..”.
(Részlet Óváriné Rózsikának a Hírlevélben megjelent gondolataiból)
Június 19-én egyházközségünk kántora és karnagya, Kiss Zsuzsanna arany fokozatú Szent Gellért érdeméremben részesült a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumban végzett több mint 30 éves áldozatos pedagógusi munkájáért. „Zongoraoktatás mellett tanított szolfézst, zenetörténetet és zeneszerzést, volt osztályfőnök, rendszeresen orgonál az iskolai liturgikus eseményeken, közreműködik az új énekeskönyv megalkotásában. […] Elévülhetetlen érdemei vannak a látássérült diákok hangszeres oktatásában.”
Június 24-én, szombaton az esti szentmisén a Péceli Gyermek és Ifjúsági kórus meghívására a Vajdaságból érkező adai Szentháromság Gyermekkórus énekelt, majd a szentmise után rövid hangversenyt adtak a fiatalok.
A tanév végén nyugdíjba vonult a Szent Erzsébet Iskola tanító nénije, Dévai Imréné, Csilla néni. A Hírlevél július 1-i számában Almási Zsuzsanna igazgatónő búcsúztatta:
„Dévai Imréné, Csilla néni nyugdíjas lett! Egyházközségünk számos gyermeke tanult nála, érezhette anyai gondoskodását. „Eljött az idő, hogy munkámmal én is hozzájáruljak Egyházunk evangelizációs küldetésének megvalósításához” – fogalmazta meg küldetését iskolánkba történő belépésekor. Ezt sikerült maradéktalanul teljesítenie. Tanítói diplomája mellé elvégezte a Ward Mária Hitoktatóképzőt, hogy mélyítse hitbeli tudását és képviselje azt tanítványai felé. Nyíltszívű, egyenes, szeretetteljes tagja a tantestületnek, munkája segítőkész, önzetlen, példaértékű. Keresztény hitét megéli az élet minden területén, az egyházközségben, családja; férje, hat gyermeke, unokái körében. Az Egyházmegye a Szent Gellért díj ezüst fokozatába részesítette. A díjat Marton Zsolt püspök atya és Selmeczi Zoltán az EKIF főigazgatója adta át. Köszönjük áldozatos munkáját és nyugdíjas éveihez egészséget, hitben gazdag boldog éveket kívánunk krisztusi szeretettel.”
Június 30-án, pénteken a két Bibliakörös csoport közös záró alkalma a péntek esti mise után volt a hittanteremben:
A hittanteremben gyűltünk össze, ahol a hivatalos „évzáró” egy, az-ismereteinket felmérő Ki-Mit-Tud a Bibliáról számítógépes vetélkedővel kezdődött, a tagokból alakult kiscsoportokban mértük össze a tudásunkat. Az azonnali kiértékelés után megünnepeltük a legjobban teljesítő csoportot, majd hálát adtunk az egész éves közös működésért és reményünket fejeztük ki az őszi folytatásra. Ezután jó hangulatú agapén beszélgettünk, ismerkedtünk a régi és az új tagokkal….
(Részlet Arnold Ildikónak a Hírlevélben megjelent beszámolójából)
Július 23. vasárnap, Nagyszülők és idősek Világnapja
Ferenc pápa kezdeményezésére immár harmadik alkalommal ünnepeljük világszerte a nagyszülőket, időseket. A Szentatya 2021 januárjában jelentette be, hogy bevezeti a nagyszülők és idősek világnapját, melyet Szent Joachim és Szent Anna liturgikus emléknapjához közel, július negyedik vasárnapján ünnepel az Egyház. Idén július 23-a a nagyszülők és idősek világnapja. Ebből az alkalomból és a lisszaboni ifjúsági világtalálkozóhoz kapcsolódva Ferenc pápa arra buzdítja a fiatalokat és időseket egyaránt, hogy keressék egymást, imádkozzanak egymásért.
A mai szentmisében az idősekért imádkoztunk az egyetemes könyörgésekben, és a szentmise végén:
Július 29-től augusztus 6-ig a Karitász csoport tanszereket gyűjtött a rászoruló gyermekek számára. Ezen a héten volt a gyermekek hittantábora is. A tábor 18 gyermekkel indult el. Sokan jelenetkezetek segítőknek, a program is sokrétű volt: többek között volt csapatépítő közösségi játék, lelki program, üvegfestés, nemezelés, túra a trianoni emlékműhöz, számháborúzás, egészségnap, s persze az elmaradhatatlan foci meccsek.
A segítők: Barabás Viktória, Bezák Viktória, Görbe Petra, Siposné Kovács Kati néni, Almási Zsuzsanna és Bezák Tibor, Szekeres Anett, Sávainé Andi néni, Szijártó Erzsike néni, Figusch Károly és Kóródi Mária, Görbe Matyi és Csábi Zsófi, és a tábor főszervezője Görbe Ildikó.
A Hírlevél szeptember 2. számában Nagy Angéla számolt be az Isaszegen megrendezésre került Galgás táborról.
Szeptember 10. vasárnap
A délelőtti szentmisén volt egyházközségünk tanévkezdő Veni Sancte szentmiséje, melyen részt vettek az iskolások családjukkal együtt. A szentmisében László atya megáldotta az iskolások által elhozott iskolatáskákat.
A szentmise végén László atya elbúcsúztatta a nyugdíjba vonuló Dr. Kollmann Andrea hitoktatót, aki 27 éven át működött Pécelen. Pályája elején fakultatív hittant tanított először a Petőfi, és a Szemere Iskolában, majd a Nyitnikék, Gesztenyés és Szivárvány óvodákban, majd főállású hitoktatóként a plébániai ifjúsági csoportokat is vezetette.
A Hírlevél 42. (október 14.) számában részletesen olvashatunk Andrea hitoktatói életútjáról, utóda pedig Barabás Viktória lesz, aki a Hírlevél 43. (október 21.) számában mutatkozott be az egyházközség híveinek.
A tanév kezdetétől újra indul vasárnaponként a délelőtti szentmise alatt az ovis hittan, amelyet továbbra is Síposné Kovács Katalin vezet, időnként Barabás Viktória is bekapcsolódik a gyermekekkel való foglakozásba. Újra indulnak a Bibliakörök is, az I. csoport a hónap első és harmadik szerdáján, a II. csoport a hónap második és negyedik péntekén találkozik a Szent Erzsébet iskolában.
Már lehet jelentkezni az elsőáldozásra, valamint indul bérmálási felkészítő csoport is.
Szeptember 23. szombat
A váci egyházmegye 2026-ban fogja ünnepelni alapításának 1000. évfordulóját, amit az egyházmegye egy hároméves lelki felkészüléssel alapoz meg, amihez a mi plébániánk a mendei testvér plébániával együtt csatlakozik. Az első évnek a témája a személyes hitünk, a második évnek a közösség, a harmadik évnek pedig a misszió. Az eredményes felkészülésért és lelki megújulásért a szentmisék után a püspökatya szándékára az alábbi imát imádkozzuk:
Ennek az előttünk álló három év közös alkalmainak nyitányaként egy buszos zarándoklatra került sor szeptember 23 -án szombaton Győrbe. Két autóbusszal 82 fő vett részt ezen a zarándoklaton. Az úton elimádkoztuk a reggeli zsolozsmát, majd bemutatkozott Tálosi András testvérünk, aki a plébános atya felkérésére „küldöttként”elvállalta a három éves felkészülés koordinátori feladatait, majd László atya ismertette a 3 éves felkészülés tematikáját.
(A három éves felkészülésről László atya tájékoztatóját, és Tálosi András bemutatkozását részletesen olvashatjuk a Hírlevél szeptember 30-i, 39. számában).
A győri programot szentmisével kezdtük, melyet plébánosunk mutatott be a felújítás után újraszentelt Nagyboldogasszony székesegyházban.
A székesegyház kegyképe a Könnyező Szűzanya Írországból származik, a katolikusok ottani üldözése során Walter Lynch püspök menekítette Győrbe, így került a székesegyházba. 1697. március 17-én reggel, Szent Patriknak, Írország térítő apostolának és védőszentjének ünnepén, a képen ábrázolt Szűzanya szeméből reggel 6 órától 9 óráig véres könnyek hulltak, melyeket fehér gyolcskendővel itattak fel. A gyolcskendőt máig őrzik a székesegyházban.
A szentmise után megtekintettük Apor Vilmos vértanúságának helyét, a kincstárat, egy kiállítást az ereklyékről, valamint a barokk belvárost.
A győri program után közös ebéden vettünk részt, majd hazaindultunk. Az úton közösen elimádkoztuk az esti zsolozsmát, és szerencsésen hazaérkeztünk.
Apor Vilmos Sírja
Szent László hermája
Szeptember 24. vasárnap, „Elvándorlók és menekültek világnapja”
A 109-ik világnap alkalmából a szentmiséken felolvasásra került Ferenc pápa „Szabadon dönteni: menni, vagy maradni” című üzenete. Az elvándorlásnak mindig szabad döntésnek kellene lennie, de sok esetben nem az, még napjainkban sem. Konfliktusok, természeti katasztrófák vagy egyszerűen csak az a tény, hogy saját földjükön lehetetlen emberhez méltó és sikeres életet élniük, emberek millióit kényszeríti távozásra. ……….Napjainkban … az üldözések, a háborúk, az időjárási viszonyok és a nyomor a kényszermigráció legnyilvánvalóbb okai. A migránsok szegénység, félelem és kétségbeesés miatt menekülnek. Ahhoz, hogy ezeket az okokat megszüntessük és így véget vessünk a kényszermigrációnak, valamennyi ember közös elköteleződésére van szükség, kinek-kinek a saját felelőssége szerint. Olyan elköteleződésre, amely azzal kezdődik, hogy feltesszük magunknak a kérdést: mi az, amit tehetünk, és mi az, amit nem szabad többé megtennünk. Arra kell törekednünk, hogy véget vessünk a fegyverkezési versenynek, a gazdasági gyarmatosításnak, mások erőforrásai kizsákmányolásának és közös otthonunk pusztításának. …………Az egyes országok és a nemzetközi közösség együttes erőfeszítésével lehet csak mindenki számára biztosítani annak jogát, hogy ne legyen kénytelen elvándorolni, azaz annak lehetőségét, hogy saját hazájában békében és emberhez méltó módon éljen.
(Részlet Ferenc pápa üzenetéből)
IMÁDSÁG
Istenünk, mindenható Atyánk,
add meg nekünk a kegyelmet,
hogy tevékenyen dolgozzunk
az igazságosságért, a szolidaritásért és a békéért,
hogy minden gyermeked élhessen azzal a szabadsággal,
hogy eldöntheti, elvándorol vagy hazájában marad.
Adj nekünk bátorságot,
hogy elítéljük világunk összes szörnyűségét,
és küzdjünk minden igazságtalanság ellen,
ami elcsúfítja teremtményeid szépségét
és elrontja közös otthonunk harmóniáját.
Támogass bennünket Lelked erejével,
hogy közvetíteni tudjuk gyengédségedet
minden migránsnak,
akivel utunkon találkozunk,
s hogy a találkozás és a gondoskodás kultúráját
vigyük mindenki szívébe és minden környezetbe.
Október 1. Vasárnap
Október hónap a Rózsafüzér hónapja. Az első rózsafüzér ájtatosságát ezen a vasárnapon szentségimádás keretében imádkoztuk ünnepélyesen a kitett Oltáriszentség előtt. A hónap során kedden és szerdán a reggeli mise után, csütörtökön reggel 8 órától, pénteken és szombaton az esti mise előtt, vasárnap pedig a délelőtti mise előtt imádkozzuk közösen a szentolvasót.
Október 8. vasárnap, Magyarok Nagyasszonya, templomunk búcsúja
A búcsú előestéjén, október 7.-én szombaton az esti mise után a hittan teremben film vetítésre került sor a 12 éves vagy annál idősebb gyermekek, fiatalok számára. A vetített film címe: A szív bajnokai
A búcsúi szentmisét az egyházmegye újmisés papja, Ft. Szabó Gábor mutatta be, végén újmisés áldásban részesítve a jelenlévőket. A szentmise után a templom kórusának közreműködésével egyházzenei áhítat és közösségeink imái segítettek elmélyülni az ünnep lelki élményében. Ezek után a hittanteremben agapé keretében kötetlen beszélgetésre volt lehetőség a hívek által készített finomságok elfogyasztása közben.
Október 14.-én, szombaton került sor az egyházközség szüreti báljára a Szent Erzsébet Iskola „összes termeiben”. A jól sikerült, jó hangulatú tavaszi farsangi bálon fellelkesülve került megrendezésre a szüreti bál, melyre mintegy nyolcvan belépő jegy kelt el.
„Az ötletgazda, főszervező idén is Óváriné Rózsika volt, de a hívek közül is egyre többen kapcsolódtak be az előkészületi munkákba. A bál este 7 órakor kezdődött egy rövid köszöntővel, majd a Péceli Nőikar, a Péceli Alapfokú Művészeti Iskola fiataljaiból álló fúvós kvartett és templomunk Coelestis Regina kórusának tagja, Tóth István előadását hallgathattuk meg. A finom disznótoros vacsorát követően vette kezdetét a zenés-táncos mulatság, melyhez a színvonalas, változatos talpalávalót Tóth László és felesége Bea szolgáltatták. Persze ezen az estén sem maradhatott el a tombola, ahol mintegy 100 tombolatárgy talált gazdára a vendégek között. A jókedvű mulatság, tánc éjfél után ért véget. ……Szándékunk, hogy az elkövetkező években is legyenek ilyen vidám alkalmak, ahol a kedves testvérek kikapcsolódhatnak, feltöltődhetnek. Hiszen az Ószövetségben a Példabeszédek Könyvének 17:22 részében is ezt olvashatjuk: „A vidám szív jót tesz a testnek, a nyomott kedély pedig elszárítja a csontokat.”
(Részlet Barabásné Tóth Tünde a Hírlevél 44. számában megjelent beszámolójából)
Október 21. szombat délután 3 órakor került sor a péceli és mendei plébániák első közös ima-katekézisére Mendén. A program részeként megtekintettük Püspök atya Megtérés, isteni természet c. katekézisét, majd meghallgattuk egy 3 gyermekes mendei édesanya tanúságtételét megtéréséről. A tanúságtétel után kis csoportokban beszéltük meg a hallottakat, valamint két kérdésről osztottuk meg a gondolatainkat: mi érintett meg, és milyen változásra ösztönöznek az abban foglaltak. A beszélgetés végén az imacsoportok visszatértek a templomba egy közös imádságra, majd mendei testvéreink által készített agapén tovább folytattuk a beszélgetést, ismerkedést, hiszen az elkövetkező 3 évben gyakran fogunk találkozni ilyen lelki alkalmakon. Legközelebb december 16-án ugyanilyen szeretettel várjuk mendei testvéreinket Pécelre!
Október 22. Missziók vasárnapja
Az idei missziós világnap témáját a Szentatya Lukács evangéliumának az emmauszi tanítványokról szóló szakaszából indulva választotta: „Lángol a szív, útra kél a láb.”
„A szívek lángoltak, „amikor kifejtette az Írásokat”. Isten igéje megvilágosítja és átformálja a szívet
A szemek „megnyíltak és felismerték őt” a kenyértöréskor. Az eucharisztiában jelen lévő Jézus a misszió csúcspontja és forrása.
A lábak útra keltek, a feltámadt Krisztus hirdetésének örömével.
A misszió első és legfontosabb erőforrását tehát azok az emberek jelentik, akik a Szentírásban és az eucharisztiában felismerték a feltámadt Krisztust, és akik hordozzák szívükben az ő tüzét, szemükben az ő fényét. Ők tudnak tanúságot tenni a soha el nem múló életről, még a legnehezebb helyzetekben és a legsötétebb pillanatokban is.
(Részlet a pápai körlevélből)
November 1. Szerda Mindenszentek ünnepe
Mindenszentek ünnepén délután fél négykor a ravatalozó előtt megtartott temetői szertartáson imádkoztunk minden elhunytért, majd sor került (a hagyományokhoz hűen) azon síremlékek megáldására, amelyet a hozzátartozók kértek.
November 7-én ünnepelte a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola megalakulásának 35. évét.
„Kántorunk, Kiss Zsuzsanna /zeneszerző, zeneelmélet és zongoratanár, karvezető, kántor/ közel 30 éve hűséges tanára az iskolának. Hálaadó koncertjüknek a Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia temploma adott otthont….. A kórus, az ünnepi est lezárásaként előadta, Kiss Zsuzsanna: Deo gratias című művét, melyet kórusra és orgonára írt. Ez a darab ősbemutatójaként csendült fel és akkora tapsot kapott, hogy a nézők és a nézőtéren helyet foglaló diákok ovációja közepette meg kellett ismételni. Hálás köszönet a csodás esti koncertért a Kórusiskolának és külön köszönet Zsuzsának, kántorunknak és kórusvezetőnknek.”
(Részlet Erdősné Marcsi kórustag beszámolójából a Hírlevél 46. számából)
November 18-tól 26-ig
A Karitász csoport karácsonyi tartós élelmiszer gyűjtést szervezett a péceli rászoruló családok javára. Az élelmiszereket a templom előterében kihelyezett tárolókban lehetett elhelyezni. A kezdeményezést lehetett pénzadománnyal is támogatni (a karitász perselybe), illetve az idén is a Karitász csoport által készített karácsonyi, adventi koszorú megvásárlásával november 24-től.
November 19. vasárnap Szegények világnapja
Ezen a vasárnapon a perselyadományokat a Karitász javára gyűjtjük.
A szentmise végén László atya megáldotta a Karitász csoport által hozott kalácsokat, és ezeket a csoport tagjai a templom előtt osztották ki a híveknek.
30 éve indult újra a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola. Ebből az ünnepi alkalomból az ezzel a vasárnappal kezdődő „Szent Erzsébet-héten” az iskola különféle programokat szervezett, amelyre szeretettel hívták-várták az egyházközség tagjait is. A Hírlevél november 19-i, 47. számában Almási Zsuzsanna igazgatónő ismerteti az iskola történetét.
November 26. Krisztus Király vasárnapja
Az egyházi év utolsó napja előtt, szombaton az esti szentmise után hálát adtunk az eltelt egyházi évért. A hálaadó szentségimádás alatti elmélkedéseket a gitáros kórus énekei egészítették ki, majd elimádkoztuk a Jézus Szíve litániát.
Ezen a vasárnapon délután 3 órától kántorunk és karnagyunk, Kiss Zsuzsanna szervezésében első alkalommal került sor a péceli kórusok találkozójára templomunkban. A résztvevő kórusok: Péceli Női Kar, Petőfi Sándor Férfikórus, Péceli Gyermek- és Ifjúsági Kórus, valamint a három történelmi egyház énekkara: Péceli és Nagytarcsai Evangélikus Gyülekezet közös NaP Kórusa, a Református Egyház Ráday Pál vegyeskara, és templomunk Coelestis Regina kórusa. A templom zsúfolásig megtelt, a hangverseny nyitányaként a kórusok közösen, mintegy 130-an énekelték el a Dona nobis pacem éneket, majd a kórusok kb.10 perces műsort adtak elő. „Nagyon felemelő volt a tegnapi délután. Jó így egységben lenni, tudni egymásról, megtisztelni egymás munkáját, és elsősorban Istennek közösen hálát adni!”(Szilágyiné Szalai Zsuzsa).
A Hírlevél 50., december 9-i számában dr.Lukács Ferenc, a Coelestis Regina Kórus tagja számol be erről a színvonalas műsorról.
December 3. Advent első vasárnapja
Ebben az évben nagyon rövid az adventi idő, hiszen Advent 4. vasárnapja december 24.-re esik. A szombat esti szentmise előtt egyházközségünk egy-egy közössége ünnepi keretek között gyújtja meg az adventi koszorú soron következő gyertyáját, a vasárnap délelőtti szentmise előtt az óvodások műsora keretében kerül sor a gyertya meggyújtására. Ebben az évben a keddi és a szerdai napokon reggel 6 órakor lesznek a hajnali „Rorate” misék, melyek után a hittanteremben „Agapé” lesz, amelyről egy-egy közösség gondoskodik.
Ebben az adventi időben is hálát adhatunk minden ajándékért amit, ebben az évben a Jó Istentől kaptunk. Ezt a hálát írásban az újságos asztalon található ”Hála szívek” kitöltésével, majd ezekkel a templomi karácsonyfát feldíszítve köszönthetjük a megszületett kis Jézust.
Az advent első vasárnapi szentmise előtt és után lehetőség volt a Korda Kiadó kiadványaiból vásárolni.
A Hírlevél 49. (december 2.) számában tartalmas beszámolót olvashattunk Almási Zsuzsanna igazgatónőtől a Szent Erzsébet hét eseményeiről.
December 10 Advent második vasárnapja
A mai délelőtti szentmise 10.30 helyett egy órával korábban, 9.30-kor volt, mert a püspök atya 11 órakor Mendén mutatott be szentmisét.
December 16. szombat
A mai napon 15 órakor került sor a péceli és a mendei egyházközségek második közös ima-katekézisére a mi templomunkban. Mivel ebben az évben nem lesz külön lelkigyakorlat, ezért egyben ez lesz a két plébánia közös adventi lelki napja is.
Körülbelül 80-an jöttünk össze a két egyházközségből. A délutáni programot agapéval kezdtük, hogy akik a katekézis után az esti szentmisén szeretnének áldozni, azok meg tudják tartani a szentségi böjtöt. A templomban videofelvételről meghallgattuk Görbe József atyának az imádságról szóló katekézisét, majd az előző alkalomhoz hasonlóan kisebb csoportokban beszélgettük át a hallottakat, két kérdés alapján: „Mi érintett meg a katekézisben hallottakból?” „Milyen változtatásra késztet?” A templomba visszatérve Slomski-Szabó Mária tanúságtételét hallgattuk meg imaéletéről. A délutánt szentségimádással zártuk.
A Katekézisről a Hírlevél 52. számában (december 23.) részletes beszámolót olvashatunk Czétényi Sándornétól.
December 17. Advent harmadik vasárnapja
A mai napon délután 5 órakor a városi gyertyagyújtáson közreműködött templomunk kórusa. Nagy sikert arattak a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola diákjai, akik régi, hagyományos betlehemezést adtak elő, melyet az iskola tanára, Pintér András tanár úr tanított be. A várakozással kapcsolatos ünnepi gondolatait László atya osztotta meg a szép számmal összegyűlteknek.
Advent „utolsó” (harmadik) hete eseményekben bővelkedett:
18-án, hétfőn este 18.30-kor a Péceli Gyermek- és Ifjúsági Kórus adott Karácsonyi Hangversenyt. 22-én, pénteken reggel 8 órától lelkes kezek segédkeztek a templom karácsonyfáinak felállításában és díszítésében, valamint a karácsonyi nagytakarításban, a templom ünnepi díszítésében. Délután 5 órától az esti szentmise végéig gyónási lehetőség volt, plébánosunk mellett vendég atya is segített, hogy minél többen lelküket is felkészíthessék az ünnepre.
December 24. Advent negyedik vasárnapja.
A rövid, 3 hetes adventi időszak negyedik vasárnapja egyben a Karácsonyi ünnepkör kezdete is. A délelőtti szentmisén még meggyújtottuk a negyedik gyertyát, a szentbeszéd is a negyedik gyertya jelentéséről, a szeretetről szólt.
Délután 4 órától az ünnepre való hangolódást segítendő a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola diákjai egy pásztorjátékot adtak elő.
Az éjféli mise előtt fél órával kántorunk, Kiss Zsuzsanna szép orgonajátékával teremtett ünnepi hangulatot. Az éjféli szentmisén nagyon sokan vettek részt, nagyon sokan járultak szentáldozáshoz.
December 25. Karácsony
Karácsony napján a délelőtti szentmise előtt 10 órától templomunk kórusa adott ünnepi hangversenyt. Ezen a szentmisén is zsúfolásig megtelt a templom az ünneplő hívekkel.
László atya előre hirdette, hogy ebben az egyházi évben is lesz lehetőség házszentelésre az alábbi időpontokban:
Január 6-án és 14-én a város déli (a templom felőli) oldalán lakók, 20-án és 27-én a város északi (vasúton túli) oldalán lakók kérhetik a házszentelést.
December 28. csütörtök, Aprószentek ünnepe
Ezen a napon du 3 órakor egy harangvers hívta imára a híveket mindazokért a gyermekekért, akik bármilyen okból nem születhettek meg.
December 31. Szent Család vasárnap
Szent Család ünnepén a szentmiséken jelenlévő családok külön áldásban részesültek.
Az esti szentmise a szokásoknak megfelelően az évvégi hálaadó szentmise volt, melyen hálát adtunk az elmúlt polgári év minden öröméért, ajándékáért. A szentmise végén László atya ismertette az év statisztikai adatait, majd elénekeltük a Te Deumot és a pápai-, valamint a magyar Himnuszt.
Az év utolsó napján teljes búcsút nyerhetett az a hívő, aki áhítattal részt vett a Te Deum ünnepélyes éneklésében hálaadásul az esztendőben kapott jótéteményekért.
(Az év eseményeit lejegyezte: Tasnádi György)
Legutóbbi hozzászólások