1927. év
Az iskolaszék az egyházi és iskola adó kulcsát 40 %-ban az 1927. évre is egyhangú határozattal fenntartotta, hogy az eddig felgyülemlett adósságokat kifizethesse.
A párbért 1927. évre 11 pengőben állapította meg az iskolaszék. Ebből az összegből a plébánost illeti 7 P., kántort 2 P., harangozót 1 P. Kezelési jutalék: 1 P.
A péceli plébános kongruakiegészítését havonként 91. P.50 f,-.ben állapította meg a Kultuszminiszter 95631/1926.sz. alatt.
A fehér pluviálé elrongyolódott. A kat. Nőszövetség 2 elhasznált fehér casulából kijavíttatta s teljesen használható állapotba helyezte. Az ügyes munka a kedves Nővéreket dicséri.
A földművelésügyi minisztériumban levő erdőfelügyelőség úgy rendelkezett, hogy a harangozónak jutott földterület tetemes részét, – mint letarolt erdőterületet – az előző tulajdonos bérlőnek – Nagy Lajos és társai – be kell fásítani. A befásítás meg is történt. A harangozó 3 holdjának közepén húzódik végig a befásított sáv, úgy, hogy a harangozóra nézve majdnem értéktelenné vált az amúgy is csekély és 2 óra járásnyira fekvő föld. Az iskolaszék január 30-án tartott ülésén a harangozó 3 holdját a plébános javadalmához csatolta és a harangozónak kárpótlás és fizetéskiegészítés címén havi 25 pengőt szavazott meg az Egyház pénztárából. A plébános földjavadalma jan. 30-tól kezdve 27 kat. hold.
Febr. 12-én a kat. Nőszövetség a templom elülső és oldalsó részeit futó szőnyeggel látta el. E nemes bőkezűség nagyon áldásos volt, mert a gyermekek igen fáztak a hideg márványon.
Iskolánk harmóniuma teljesen hasznavehetetlenné vált. Vitéz Cserey József igazgató két tanítótársával, özv. Mikolánéval és Horváth Ilonával karácsonyi pásztorjátékot rendezett, hogy a befolyó összegből a harmóniumot kijavíttassa. 56 pengő volt a tiszta haszon, a még hiányzó 10 pengőt az Egyház fedezte. Febr. 26-án megérkezett az egészséges harmónium.
Márc. 19-én buzgó hívünk, Bali Mihályné (javítva: Józsefné) a könyvtartó állványra selyem díszes terítőt, az oltáriszentség tartója alá selyem applikációt adományozott.
Márc. 31. Gyenes Jánosné az áldoztató asztalra igen szép csipketerítőt készített. Segített benne kisleánya, Mancika, Márialeánykánk.
Április 2-án a kat. Nőszövetség egypár új ministráns inget vett – Pethő Mózesné lényeges hozzájárulásával – 6 ministráns inget pedig kijavíttatott.
Április 6-án özv. Mészáros Andrásné a 2 Mária szobor és a szent József szobra alá 1-1, összesen 3 csipketerítőt ajándékozott.
Április 7-én Bali Mihályné (javítva: Józsefné) 2 vállkendőt adományozott a templomnak.
Április 8-án a kat. Nőszövetség 2 piros ministráns ruhát ajándékozott. Először Húsvét ünnepén öltötték fel a fiúk. Április 8-án Gyenes János a templomkert akácfáit benemesítette.
A tél folyamán kérvényt intéztem az Erdőigazgatósághoz, engedélyt kérvén arra, hogy a most tavasszal erdősítendő részt a már meglevő erdő mellé helyezzük, nehogy többfelé, hanem egy tagban legyen az egész erdőterület. A kérést megtárgyalta a vármegyei közigazgatási bizottság gazdasági albizottsága. Oly hihetetlen kívánságokat, észellenes dolgokat s annyi irat beszerzését követelte,hogy dühömben abbahagytam az egészet. A díszes levelezés az irattárban nyugszik.
Április 11-én Laczkó Istvánné 4 vállkendővel és 6 kéztörlővel lepte meg az Egyházat.
Április 16. Fogarassy Jánosné a Mária szobornál letört 2 fali gyertyatartó helyett szép újakat szereltetett fel.
Április 23-án Brocskó István a templom mellé virágokat ültetett.
Temetőnk kútja bedőlt, évek hosszú sora óta belőle vizet húzni. Hiányzott a káva, lánc és vödör. Április végén az iskolaszék megcsináltatta, felszereltette és átadta a használatnak.
Május 2-án Laczkó Istvánné a virágcserepek alá 10 drb. kristálytányérkát ajándékozott a templomnak.
Május 3-a nevezetes dátum. Jézus Szíve Népleányai megvették a Szilágyi Virgil-féle kastélyt a hozzátartozó 12 hold belsőséggel 92.000 pengőért. Ma , május 3-án telepedtek le Pécelen. Az egyház igen nagyon örül az értékes munkatársaknak. Nagy reményekkel tekintek működésük elé.
Harminchárom millió koronával tartozott hitközségünk a tanítói nyugdíjintézetnek. Erőnket megfeszítve törlesztgettük e súlyos hátrálékot. Korbuly Lóránt egyházgondnok a mai napon elküldte az utolsó részletet. Deo sint laudes ! Május 20. ez a szerencsés nap.
A Kettős társulat május 20-án 120 pengő költséggel az oltárnál szolgálatot teljesítő Mária leányoknak hosszú széles világoskék szalagot és fejkoszorút vásárolt. E jelvényekkel különböztetjük meg Mária leányainkat a többiektől.
Május 28-án özv. Mészáros Andrásné és Jáger Mihályné 2 csipkéből készült kis Mária zászlót ajándékozott a templomnak, Jáger Mihály pedig a rúdjait és felszerelését készítette el. A Mária leánykák fogják tartani az oltárnál s a máriabesnyői zarándoklatokra is elvisszük. Kikötötték az ajándékozók, hogy legelső alkalommal, Pünkösdkor, Grósz Rózsi és Gyenes Manci tartsák.
Május 30-án özv. Mészáros Andrásné a könyvtartó állványra egy pünkösdi terítőt adományozott.
A szószékről név szerint hirdettem ki azokat a vegyes házasokat, akik nem kat. templomban kötöttek házasságot, s a kat. felet erősen kipellengéreztem. Az ilyenek feloldozást nem nyertek, keresztszülőknek, bérmaszülőknek nem fogadtam el, házasságkötésnél tanúk nem lehettek, menyasszonyt avatásra nem vezethettek, s gyakran kihirdettem, hogy egyházi temetésben sem részesülnek. Május 18-án Rákoscsabán tartott papi gyűlésen erről a tárgyról értekeztem az “érvénytelen házasságok megakadályozásának módjai “ címen. A kerület úgy határozott, hogy az értekezést eredetiben felterjesztettük Váczra s az Egyházmegyei Hatóság véleményét kértük ki erről az eljárási módról. A Főhatóság a névszerinti kihirdetést nem engedélyezte, de a temetés megtagadását helyben hagyta. A leirat megérkezése óta a legintranzigensebb kat. álláspontból engednem kellett.
Június 29-én az iskolaszéki tagok megkezdték a perselyezést . Nagy erkölcsi és anyagi haszon. Megkétszereződött a persely tartalma.
A Népleányok egyik szobájukat kápolnává alakították át. Július 12-én szentelte fel a kápolnát a Népleányok alapítója, P. Bíró Ferenc S.J. Ő mondotta az újonnan felszentelt kápolnában az első szent misét. Azóta két hetenként egyszer tartunk a kápolnában szent misét.
Július 30-án Lodz Antal a temetői keresztet s a rajta levő corpus Christit kifestette.
A Népleányok elvállalták minden iskolában a hitoktatást. Az Iskolaszék nagy örömmel szavazott nekik köszönetet.
Aug. 15-én Walter Józsefné “ Mária segíts” felírású márványtáblát adományozott az egyik Mária szobor alá.
Aug. 20-án a kedves Nővérek 3 humerálét (?) ajándékoztak a templomnak.
Aug. 26-án Weckhuysen Lajos zuen-ruysbroecki belga plébános látogatta meg a Belgiumot megjárt magyar gyermekeket és a szülőket. Bensőséggel teljes ünnepnap volt az élő irgalmas szamaritánus látogatása. Nagyon megkedvelte a pécelieket s könnyhullatások között búcsúzott el, magával vívén hazájába a magyarok szeretetét.
Aug. 28-án Mátyás Erzsébet Máriacellből fém feszületet hozott a templom céljaira.
A templom 1 szent misén nem bírta befogadni az ájtatoskodókat, azért szept. I. vasárnapjától kezdve 2 szent misét végez a péceli plébános , egyet 8 órakor, a másikat 10 órakor. Az iskolaszék hálából a plébános, kántor és harangozó világítási költségeit megszavazta.
Szept. 8-án Brocskó István a főoltárra ‘gyertyaszerű’ villanylámpákat adományozott s azokat fel is szerelte.
Tabódy Ida alapítványi hölgy buzgólkodása a péceli szent Erzsébet Gyermek- otthonban rk. női ipariskolát létesített. Szept. 15-én megnyílt az iskola 19 növendékkel.
Hétköznapokon ½ 8 órakor volt eddig a szent mise. Nehogy megrövidüljön az iskolákban az első és legértékesebb óra, szeptember 19-től 7 órakor tartjuk.
Szept. 21-én tartotta legelőször a rákosi kerület papsága gyűlését Pécelen.
Szept. 22-én Kodriné (?) a prágai kis Jézuskát állványra szereltette.
Korbuly Lóránd, Egyházunk lelkes gondnoka Balatonboglárra költözött. Az Iskolaszék a megüresedett gondnoki állásra egyhangúlag Strizder Péter iskolaszéki tagot választotta meg. A távozó gondnok érdemeit jegyzőkönyvben öröktette meg az Iskolaszék, miről Korbuly Lórándot jegyzőkönyvi kivonattal értesíti.
Okt. 1-én megnyílt a Népleányoknál a gazdasági és háztartási iskola 18 növendékkel.
Okt. 4-én Laczkó Istvánné a Jézus Szíve oltárhoz azsúros oltárterítőt adományozott. A terítő közepébe 3 keresztet azsúrozott. Először búcsú napján, okt. 9-én terítjük fel.
Okt. 5-én tartott iskolaszéki gyűlésen a harangozónak 120 pengő lakbért szavaztunk meg.
Nov. 7-én érkezett irat szerint a Phöbus a péceli rk. iskola, templom és plébánia részére az elektromos energiát 20 % kedvezménnyel adja. Phöbus szám 3860/1927, Plébánia szám: 160/1927.
November 13-án felajánlottuk a kat. iskolát Jézus szentséges Szívének. A lélekemelő ünnepségen jelen volt az egyházközség minden számottevő tagja.
Nov. 17-én özv. Trugly Józsefné a főoltárra csipketerítőt ajándékozott. Nov. 18-án, szentségimádás napján terítettük fel először.
Nov. 26-án a Vallásalap 1477.50 P.-t utalt ki a plébániaépítés céljaira.
Nov. 28-án tartott iskolaszéki gyűlés állította össze az 1928. évi költségvetést. Az adókulcsot 40 %-ról 30 %-ra csökkentette. Vámos jegyző úr az egyházi szolgáltatások kezelésére az eddigi 10 % helyett 5 % jutalékért vállalkozott az 1928. évtől kezdve.
Iskolánk közvetlen szomszédságában fekvő Kristóf-féle házat 245 négyszögöl területtel együtt megvettük Balázs Péter Hugótól 2580 pengő vételárért. Egyházi Hatóság dec. 3-án hagyta jóvá a szerződést s ekkor lépett az Egyház birtokba.
A vételárat dec. 13-án fizettük ki egy összegben. Az ingatlant iskolaudvar céljaira vásároltuk.
Dec. 4-én nagyszabású sajtóestet rendezett a kat. Nőszövetség. A Központi Sajtóvállalat kiküldöttei gyönyörűen szerepeltek.
Dec. 16-án Bali (?) Józsefné a Jézus Szíve oltár elé szőnyeget ajándékozott.
Dec. 21-én özv. Magyary Józsefné a szent Antal szoborral szemben levő prágai Kis Jézuska fölé fából faragott gyertya állványt készíttetett és rá terítőt hímzett. Az áldoztató asztalra ugyanekkor 2 vászonterítőt -saját kézimunkáját – adományozta. Régi szokás alapján a nagypénteki úrkoporsói gyűjtés , valamint Halottak napján, az éjféli misén és ó-áldáskor (?) a perselybe begyűlt összegek a plébános javadalmát képezik.
Ez évben a plébánia építésére 5247.32 P.-t gyűjtöttünk. Az előző csonka év gyűjtésével együtt van összesen 6650.92 P. ( javítva: 6829.02.P.)
1927. évben 32.930 áldozás volt.
Strider Péter gondnok, Hermann Géza és 6 társuk, iskolaszéki tagok az 1928. évre készített költségvetést megfellebbezték azért, mert az Egyház jövedelmei közé a javadalmi földek haszonbéri összegét nem engedtem felvétetni. Püspök úr elutasította a fellebbezést és a kerületi Esperes útján kioktatta a fellebbezőket, hogy a javadalmi földek kezelésébe az iskolaszéknek beleszólása nincs.
1927. évben az egyházközségi adót az államival együttesen kezelte a politikai község. Az együttes kezelés az Egyházra nagyon előnyös volt, mert a mellett, hogy minden adósságot kifizetett, s iskolaudvarnak egy kis házat vett telkestül, az évet 1600 P. fölösleggel zárta.
Legutóbbi hozzászólások